Frezarka sterowana komputerowo
Uniwersalne frezarki to z pewnością maszyny nowoczesne. Są one wyspecjalizowane w obróbce różnego rodzaju materiałów ? drewna, metalu czy tworzywa sztucznego, dlatego też znajdują szerokie zastosowanie w warsztatach naprawczych i zakładach produkcyjnych. Za ich pomocą możliwe jest zarówno wykonywanie pojedynczych elementów, jak też i produkcja seryjna. Wyposażenie w duże stoły robocze sprawia, że nawet obróbka przedmiotów o większych gabarytach również nie sprawia problemów. Nowoczesne urządzenia tego typu sterowane są za pomocą komputera, a kontrolowanie poszczególnych etapów procesu produkcyjnego umożliwia panel użytkownika i cyfrowy wyświetlacz wskazujący aktualne parametry.
Modelowanie metalu frezem
Wykonując modele na frezarkach CNC, należy posiadać sporą wiedzę o narzędziu którego używamy. Samo sprawienie by dany projekt został przyjęty przez oprogramowanie maszyny, często nie wystarcza by osiągnąć pożądany efekt.
Posługując się ploterem frezującym, mimo zadziwiającej technologii jego wykonania, nie możemy zapominać że jest to tylko bezmyślne urządzenie. Jeżeli karzemy mu frezować coś, czego nie będzie w stanie i tak spróbuje, nie zastanowi się nad tym dwa razy. Dlatego właśnie musimy zwrócić uwagę, czy ustawiony przez nas program frezując jest wykonalny przy danej głowicy frezującej i skrawanym materiale.
Zdawać by się to mogło oczywiste i nie warte wzmianki, ale jeśli zapomnimy o tym choć raz, możemy "usmażyć" całą maszynę, która jednak do tanich na pewno nie należy.
Obrabiarki w praktyce - tokarka
Tokarka ? obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem przedmiotów najczęściej o powierzchni brył obrotowych (wałki, stożki, kule, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne). Narzędziem obróbczym są najczęściej nóż tokarski, wiertło lub narzędzia do gwintów. Obróbkę na tokarce nazywa się toczeniem. Toczenie wykonuje się poprzez wprawienie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy, a następnie skrawanie jego powierzchni narzędziem obróbczym. Obrabiany przedmiot mocuje się w tym celu w uchwycie bądź w kłach.
Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną tokarkę w obrabiarkę CNC będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM
Ważniejsze grupy i podgrupy tokarek:
kłowe: uniwersalne, produkcyjne, precyzyjne, wielonożowe, ciężkie, kopiarki
uchwytowe
tarczowe i karuzelowe
rewolwerowe
półautomaty tokarskie
automaty tokarskie: jedno- oraz wielowrzecionowe
zegarmistrzowskie
zataczarki
specjalne (branżowe)
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tokarka