Historie geodezyjne

ch, również w tym przypadku kluczowy dla rozwoju tej dziedziny okazał się postęp technologiczny. Jakie ma on zastosowanie w geodezji? Przede wszystkim, geodeci korzystają z map satelitarnych, dzięki którym w szybki i prost

Historie geodezyjne

Geodezja ? najważniejsze zadania

Współczesna geodezja różni się pod wieloma względami od tej nauki jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Podobnie, jak w innych branżach, również w tym przypadku kluczowy dla rozwoju tej dziedziny okazał się postęp technologiczny. Jakie ma on zastosowanie w geodezji? Przede wszystkim, geodeci korzystają z map satelitarnych, dzięki którym w szybki i prosty sposób mogą zlokalizować określony teren.

Na jego podstawie wytyczane są mapy czy określana jest wielkość działki. Taki satelitarny system, do którego ma dostęp właściwie każdy współczesny geodeta to niewątpliwie olbrzymi postęp w tej branży. Nowoczesne rozwiązania sprawiły, że można o wiele szybciej i sprawniej wykonać różne usługi geodezyjne, co działa nie tylko na korzyść geodety, ale także i klienta.


Krótko o pracy geodetów

Geodezja to dość szeroki temat zajęć i prac wykonywanych głównie przy nieruchomościach i budowach np. dróg i mostów. geodezji zajmują się głównie pomiarami punktów i nanoszeniem ich na mapki geodezyjne. W dużym skrócie na tym właśnie polega ich praca.

Geodeci pracują na skomplikowanych urządzeniach pomiarowych (tachimetry) oraz muszą obliczać za pomocą skomplikowanych wzorów położenie tych punktów na mapie. Wynikiem ich prac są zazwyczaj mapki do celów projektowych, mapki wysokościowe oraz sytuacyjno-wysokościowe. Na ich podstawie rozpoczyna się budowę drogi czy nieruchomości albo przedstawia daną sytuację w urzędzie miasta lub inżynierom jeszcze przed realizacją projektu.


Prace drogowców w mieście

Drogowcy należą do służb porządkowych, które czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców miast. Posiadają oni uprawnienia do wykonywania różnych prac związanych z modernizacją dróg publicznych oraz ich remontowania i usuwania szkód powstałych na przykład wskutek przejścia silnych nawałnic.

Mogą oni również wycinać te drzewa, które rosną przy drogach, jeżeli w czasie kontroli okaże się, że mogą one zagrażać bezpieczeństwu kierowców lub rozrosły się do takiego stopnia, że ich kontrolowanie stało się już niemożliwe. W przeprowadzaniu tych wszystkich prac drogowcom pomagają geodeci, którzy dokonują odpowiednich pomiarów i potrafią określić, czy nowo wybudowana droga będzie spełniała wszystkie normy bezpieczeństwa.