Co trzeba wiedzieć o geodezji

ć o geodezji?Sporo pracy w geodezjiDobry geodeta nie musi martwić siÄ™ o swoja pracÄ™, zawsze znajdzie siÄ™ coÅ› do roboty, a w razie czego można przecież zaÅ‚ożyć wÅ‚asnÄ… firmÄ™. W tej dziedzinie jeszcze dÅ‚ugo bÄ™dzie coÅ

Co trzeba wiedzieć o geodezji Plany, mapy geodezyjne i wyliczenia- tak można podsumować pracę geodety. Tak naprawdę prawdopodobnie każdy będzie kiedyś jakiegoś potrzebował- np. - co musisz wiedzieć o geodezji?

Sporo pracy w geodezji

Dobry geodeta nie musi martwić się o swoja pracę, zawsze znajdzie się coś do roboty, a w razie czego można przecież założyć własną firmę. W tej dziedzinie jeszcze długo będzie coś do roboty, ponieważ geodeta jest potrzebny wszędzie tam, gdzie coś się buduje.

Ekspertyza geodety ma miejsce również po zakończeniu budowy- inwentaryzacja powykonawcza- ma na celu sprawdzenie i ewentualna poprawa danych na mapce, względem stanu rzeczywistego położenia, wysokości itp. sprawdzanego budynku. Więc praca dla geodety jest, i jeszcze długo będzie.


Definicja geodezji satelitarnej

Geodezja satelitarna ? dział geodezji wyższej, zajmujący się wyznaczaniem położenia (pozycji) punktów geodezyjnych i obiektów ruchomych; tworzeniem precyzyjnych globalnych, regionalnych (kontynentalnych), lokalnych przestrzennych sieci geodezyjnych (x, y, z); tworzeniem systemów nawigacyjnych; wyznaczaniem modeli pola grawitacyjnego Ziemi i funkcji tego pola (spłaszczenie Ziemi, kształt geoidy, odchylenia pionu itd.); pomiarem, monitorowaniem i modelowaniem zjawisk geodynamicznych (ruch bieguna, stabilność ruchu obrotowego Ziemi, pływy, ruchy skorupy ziemskiej).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_satelitarna


Dwa rodzaje geodezji

Geodezja dzieli się na wyższą oraz niższą (miernictwo). Najczęściej właśnie spotyka się geodetów zajmujących się geodezja niższą, czyli właściwie miernictwem. Geodezja niższa to pomiary poniżej 750 km kwadratowych, bez uwzględnienia kulistości Ziemi. Taki mierniczy właśnie będzie mierzył teren pod inwestycję, wykonywał inwentaryzację, nadzorował budowę itd.

Geodezja wyższa zajmuje się dużo większym obszarem, czyli np. powierzchnie regionów, krajów czy całej Ziemi.